+420 608 701 500 poptavka@dobrekurzy.cz

15. 02. 2020 | MS Excel

Jak se naučit funkce Excelu

 

Funkcí (někdy též funkcí listu) je v MS Excel přibližně 400. Čím víc jich umíte, tím více situací jste schopni v Excelu vyřešit. Naučit se prostě musíte každou jednu. Existují sice skupiny, které se chovají extrémně podobně a pokud pochopíte jednu z nich, znáte vlastně všechny. Asi nejlepším příkladem jsou maličko skryté funkce v kategorii Databázové. Například DSUMA, DSOUČIN, DPOČET… Hodně podobně je to s funkcemi typu SUMIFS, COUNTIFS, AVERAGEIFS,MINIFS a MAXIFS a vlastně… i všechny základní souhrnné funkce mají natolik identický princip použití, že znáte-li funkci SUMA, umíte i PRŮMĚR, MIN, MAX a mnoho dalších. 

Detailní popis jednotlivých funkcí najdete samozřejmě v nápovědě:

Obsah obrázku snímek obrazovky Popis byl vytvořen automaticky

 

V průvodci Vložit funkci:

Obsah obrázku snímek obrazovky Popis byl vytvořen automaticky

 

A nebo během zadávání pomocí IntelliSence

Obsah obrázku snímek obrazovky Popis byl vytvořen automaticky

 

Microsoft již několik let udržuje skvělý článek Funkce aplikace Excel (podle kategorie), který obsahuje seznam všech funkcí včetně informace od které verze Excelu je funkce dostupná:

Obsah obrázku snímek obrazovky Popis byl vytvořen automaticky

 

Existuje ještě druhý článek – Funkce aplikace Excel (podle abecedy). Pokud hledáte konkrétní funkci, můžete být rychlejší.

Naučit se 400 funkcí není úplně snadné. Já si před léty tento seznam stáhl do Excelu a označil jsem si funkce pomocí priorit. Systém nemusí být zvlášť promyšlený. Například:

1. Ty, co už znám
2. Ty, o kterých vím
3. Ty, u kterých musím nejprve zjistit, zda mi k něčemu budou
4. Ty, co pravděpodobně nikdy nepoužiju (například, když nerozumím statistice, nebudu se pouštět do studia většiny statistických funkcí. Je to však zrádné. Například PRŮMĚR je statistická funkce! Ale taková funkce BETA.DIST nebude dlouho nic pro mě.

Bohužel existuje skupina „záludných“ funkcí, které byste mohli snadno zatratit, ale jsou nesmírně užitečné. Bohužel to budete zjišťovat asi poměrně pomalu. Jako příklad takových uvedu SOUČIN.SKALÁRNÍ, ZVOLIT, POSUN a mnoho dalších.

Pak stačí použít filtr a pustit se do studia. Já se tenkrát dostal ze 400 na 160 a ty začal studovat. Ten proces nikdy nekončí a má podle mě tři úrovně. 

  1. Vědět, že funkce existuje
  2. Znát její základní použití à nápověda
  3. Znát její méně obvyklá využití à sešity kolegů, YouTube, Excelová fóra a podobně.

 

Pak teprve budou naskakovat řešení vašich problémů tak trochu automaticky. Hodně štěstí při studiu.

Rubriky

Archivy