+420 608 701 500 poptavka@dobrekurzy.cz

31. 03. 2020 | Microsoft 365, MS Teams

Kde vzít MS Teams a nekrást

MS Teams

Řečnická otázka? Ne tak úplně. Trochu záleží na tom, kdo jste a na co Teamsy potřebujete. S trochou nadsázky bych si dovolil rozdělit zákazníky na tři skupiny:

 1. osobní
 2. firemní
 3. akademické
 4. „chudé“

Jednotlivé skupiny si probereme pěkně popořadě.

Osobní uživatelé

V osobních plánech Office 365 není aplikace Teams dostupná. Aha, nevíte, co jsou to osobní plány? Tak třeba: Office 365 pro domácnosti, Office 365 pro jednotlivce, Office 365 pro studenty a domácnosti. Trouchu podivné je, že Teams nenajdete ani v plánu Office 365 Business. Chcete-li Teams, čtěte dále. Chcete-li bádat, potom tady je přehled plánů. Ovšem pozor. Jak dnes (30. 3. 2020) Microsoft ohlásil, měli bychom se do léta dočkat nové „rodinné“ verze Teams prozatím označené jako Microsoft Teams for consumers.

Obsah obrázku snímek obrazovky, telefon Popis byl vytvořen automaticky

Firemní uživatelé

MS Teams je k dispozici jako standardní součást vyšších Business plánů a Enterprise plánů: Office 365 Business Premium, Office 365 Business Essentials, Enterprise E1, E3 nebo E5. Zjednodušeně řečeno to, co má každá firma. Pozor na past v podobě Office 365 Business, který opravdu Teams Licenci neobsahuje.

No a kde vzít takovou licenci? Nejlépe přímo od partnera Microsoftu dle hesla „najděte si každý svého partnera“. Jedním z nich je například i justblue.cz.

Akademičtí (školy a ti ostatní) uživatelé

Pro školy jsou tu plány s písmenkem A. Office 365 A1, Office 365 A1 Plus, Office 365 A3 a Office 365 A5. Přesný popis Microsoft zveřejnil zde.

Zásadní je jistě informace, že plán A1 je pro školy dlouhodobě zdarma a nejedná se o žádnou coronavirovou past, která má nalákat uživatele a posléze je pěkně vyždímat tučnými fakturami. A1 byly pro školy zdarma, jsou pro školy zdarma a bude pro školy zdarma s viry nebo i bez nich.

Buďme konkrétní. Microsoft to myslí se školami vážně, a pokud jste akademickou institucí (a o tom rozhoduje samozřejmě Microsoft), hurá na web http://office365proskoly.cz. Stačí pár kliků a již máte 30denní verzi Office 365 A5. Během nich Microsoft posoudí, zda jste dostatečně škola, a potom už je to oficiální do té doby, dokud budete potřebovat.

Teams pro školy

Teams pro školy jsou z určitého úhlu pohledu lepší Teams. Oproti standardním firemním jsou vybaveny speciálními R/W složkami pro odevzdávání úkolů, mají v sobě nástroje na opravování žákovských prací a podobně. Pochopitelně je tu jedna „verze“ pro učitele a druhá pro žáky. A zkušenosti ukazují, že s Teams na českých školách běžně pracují již desetileté děti. Naopak nejstarší uživatelé Teams, o kterých vím, již dávno překročili šedesátku.

„Chudí“ uživatelé

Odpusťte mi malou nadsázku v názvu. Nemusíte být chudí. Můžete být třeba zájmové sdružení a rádi byste komunikovali přes Teams. Je to jedno. Pro vás je tu Teams zdarma.

Samozřejmě nic není zadarmo, a tak mají Teams zdarma proti Teams mnohá omezení. Ale pokud taková platforma existuje, má jistě své uživatele.

Kde doopravdy získat MS Teams?

Microsoft nabízí Teams opravdu pro každého, a tak pro práci s Teams můžete použít:

 • Webový prohlížeč (ideálně Edge, Chrome, ale i Safari) – portal.office.com nebo přímo http://teams.microsoft.com. Také se vám automaticky spustí, pokud kliknete na Teams pozvánku ke schůzce (v e-mailu…).
 • Desktopovou aplikaci pro Windows – uživatelům na Windows 10 s nainstalovanými Office se tak nějak instaluje samovolně a pokud ne, odkaz pro stažení najdete třeba ve svém portal.office.com.
 • Desktopovou aplikaci pro Mac. Platí v zásadě to stejné, co u Windows.
 • Desktopovou aplikaci pro Linux – první kroky pro labužníky.
 • Aplikaci pro iPhone nebo iPad – vvhledejte v App store.
 • Aplikaci pro Android – vvhledejte v Google Play.

Aplikace je vždy zdarma. Platí se někdy za používání.

Obsah obrázku snímek obrazovky Popis byl vytvořen automaticky

Existuje nějaký most mezi těmito světy?

Ano, existuje a je docela přímý. Velmi zjednodušeně se dá říct, že všechny Teams spolu více či méně komunikují. Důležité je, že na některé scénáře opravdu vystačíte jen s Teams zdarma a dokonce i s Teams v prohlížeči.

Ideálním scénářem je mít nějaký rozumný placený plán a komunikovat se svými kolegy se stejným či vyšším plánem v jediné organizaci. Hodně se toho dá zvládnout i s kolegy z jiných organizací (například z @firma1.cz do @firma2.cz), ale ke spolupráci můžete pozvat i „lidi z ulice“. Nemám vyzkoušeno, ale pokud byste jim nějak dokázali předat adresu schůzky, tak by snad ani nemuseli mít e-mail.

Pokud si to shrneme, Teams jsou v opravdu pro každého. Když lehce přimhouříte spolu se mnou levé oko, potom se dá říct, že:

 • nezáleží na věku (10+ let, ale určitě by zvládli i mladší),
 • nezáleží na technice (podpora všech obecně rozšířených OS),
 • nezáleží na financích – placené i neplacené alternativy, účty hostů…

Pokud jsem na něco zapomněl, je tu pro vás www.justblue.cz a pokud se chcete s Teams naučit dobře pracovat, máme pro vás Office 365 kurzy na https://dobrekurzy.cz. Ty v současné době nabízíme i dálkově online.

Malé doplnění na závěr

Těsně před publikováním článku utekla významná novinka. Office 365 bude od 21. 4. 2020 nahrazena novou službou s názvem Microsoft 365. Kromě nových jmen by se měly objevit zajímavé novinky, ale ceny zůstávají stejné. Pro snadnější orientaci dojde i k přejmenování plánů:

 • Office 365 Business Essentials Microsoft 365 Business Basic
 • Office 365 Business Premium Microsoft 365 Business Standard
 • Microsoft 365 Business Microsoft 365 Business Premium
 • Office 365 Business Microsoft 365 Apps for business
 • Office 365 ProPlus Microsoft 365 Apps for enterprise

Rubriky

Archivy